Ekologiczne dzianiny i tkaniny. Przewodnik po najpopularniejszych certyfikatach

Odzież ekologicznaW dzisiejszym świecie, gdzie zrównoważone i ekologiczne podejście do mody staje się coraz ważniejsze, coraz więcej osób szuka alternatyw, które łączą styl z troską o planetę. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej przędzą ekologicznym i takim, które minimalizują negatywny wpływ na środowisko.

Ekologiczna ubrania – co to właściwie oznacza?

Odzież ekologiczna to nie tylko trend, ale swojego rodzaju zobowiązanie do przemiany branży odzieżowej. Podstawowym materiałem z których produkuje się tkaniny i dzianiny jest przędza. Jej pochodzenie i proces produkcji są kluczowe, jeśli chodzi o wpływ na środowisko. Otrzymywana z ekologicznych źródeł, taka przędza opiera się na zrównoważonych praktykach rolniczych i hodowlanych, w ten sposób eliminując szkodliwe substancje chemiczne, promując odpowiedzialne wykorzystanie zasobów naturalnych i dbanie o dobrostan zwierząt. Dla producentów ubrań zimowych, takich jak czapki i szale, ekologiczna przędza staje się kluczowym składnikiem w tworzeniu nie tylko modnych, ale i etycznych produktów.

Najpopularniejsze certyfikaty

Aby wyrób dziewiarski spełniał te kryteria musi być wyprodukowany z certyfikowanej przędzy. Co nam po deklaracji producenta, że produkt jest ekologiczny i zrównoważony, skoro nie idzie za tym kontrola i audyt procesów produkcyjnych. Z pomocą przychodzą jednostki certyfikujące (np. Control Union, SCS, Textileexchange), które przeprowadzają audyty dostawców przędz i w rezultacie certyfikujące przędze dziewiarskie. Poniżej najistotniejsze certyfikaty i standardy z jakimi możemy się spotkać dla przędz i wyrobów dziewiarskich.

GOTS (Global Organic Textile Standard)

GOTS - logoGOTS to jedno z najbardziej cenionych i powszechnie używanych certyfikatów dla organicznych dzianin i ubrań. Obejmuje ono cały proces produkcji, od uprawy bawełny (farmerzy) po końcowy produkt (producenci i marki odzieżowe), dzięki czemu mamy pewność, że na każdym etapie produkcji wykorzystywane są tylko organiczne materiały i surowce. Wybierając produkty z certyfikatem GOTS, możemy mieć pewność, że są one wytworzone z najwyższą dbałością o środowisko.
Warto pamiętać, że certyfikat GOTS jest coraz bardziej rozpoznawalną marką wśród potencjalnych klientów – jasnym sygnałem, iż dana firma skupia się nie tylko na maksymalizacji zysków, ale bierze pod uwagę również kwestie społeczne oraz środowiskowe. W świecie, w którym degradacja biosfery postępuje dramatycznie szybko – jest to dowód na dużą biznesową dojrzałość oraz chęć samorozwoju.
Więcej informacji na: http://gots.pl/

OEKO-TEX Standard 100

OEKO-TEX logoChociaż OEKO-TEX nie jest bezpośrednim certyfikatem dla ekologicznej produkcji ubrań, to jest powszechnie stosowany w branży odzieżowej jako gwarancja, że produkt nie zawiera substancji szkodliwych dla zdrowia. Dla osób zwracających uwagę na ekologię, ale także na bezpieczeństwo, ten certyfikat jest znaczący.
Certyfikat jakości Oeko-Tex to jeden z najważniejszych aspektów jakościowych, pozwalających określić bezpieczeństwo produktów tekstylnych, mających w większym lub mniejszym stopniu kontakt ze skórą. Największą uwagę powinno przywiązywać się jednak przy zakupie produktów tekstylnych dla noworodków czy niemowlaków, które są bardziej podatne na zakażenie czy chorobę niż dorosły człowiek z bardziej rozwiniętym układem odpornościowym. Ma to dużo znaczenie przy produkcji kocyków bawełnianych i bambusowych dla dzieci jak również czapek i szalików zimowych dla najmłodszych.
Więcej informacji na: https://www.oeko-tex.com/en/

GRS (Global Recycled Standard)

GRS logoDla tych, którzy kładą nacisk na recykling i obieg zamknięty w produkcji, certyfikat GRS jest kluczowy. Obejmuje on produkcję odzieży z materiałów po recyklingu, zapewniając, że materiały pochodzą z eko-źródeł, a proces produkcji jest zgodny z najwyższymi standardami zrównoważonego rozwoju.
Certyfikat Global Recycled Standard określa wymagania względem włókien pochodzących z recyklingu. Otrzymają go produkty, które w składzie mają co najmniej 20% materiałów recyklingowanych (do oznaczenia logo, wymagane jest 50%).
Aby produkt mógł pochwalić się certyfikatem, na każdym etapie przetwarzania i pozyskiwania surowca muszą być przestrzegane wymogi GRS – zaczynając od etapu recyklingu poprzez przetwórstwo, na handlu kończąc.
Podczas audytu firmy ubiegającej się o certyfikat GRS, weryfikacji podlega: zapewnienie identyfikowalności materiałów z recyklingu w całym łańcuchu dostaw, kryteria środowiskowe, kryteria socjalne, wymogi dotyczące zastosowania środków chemicznych.
Więcej informacji na: https://www.scsglobalservices.com/services/global-recycled-standard

Recycled Claim Standard (RCS)

RCS - logoDrugim znaczącym certyfikatem związanym z przędzami recyklingowanymi jest RCS. Obejmuje on przędzę, która została wytworzona z materiałów wtórnych, promując tym samym recykling i ograniczanie ilości odpadów. Certyfikacja RCS dotyczy każdego produktu, który zawiera co najmniej 5% włókien pochodzących z recyklingu.

RCS obejmuje certyfikację całego łańcucha dostaw, dlatego na każdym etapie pozyskiwania i przetwarzania surowca muszą być przestrzegane jego wymogi. Zaczynając od etapu recyklingu, poprzez przetwórstwo i kończąc na handlu.
Certyfikacja RCS (w przeciwieństwie do GRS) nie obejmuje kwestii środowiskowych, społecznych, a także kryteriów dotyczących zastosowania środków chemicznych.
Więcej informacji: https://controlunion.pl/certyfikat-rcs/

RWS (Responsible Wool Standard)

RWS - logoDla miłośników wełny, certyfikat RWS gwarantuje, że wełna pochodzi z hodowli zwierząt traktowanych humanitarnie i z poszanowaniem środowiska. To ważny krok w zapewnieniu etycznych praktyk w produkcji dzianin zimowych.
Hodowla zwierząt musi opierać się o zasadę pięciu wolności, tj. zwierzęta powinny być wolne od głodu i pragnienia, od dyskomfortu, od bólu – urazów – chorób, od strachu i cierpienia oraz powinny być zdolne do naturalnego zachowania.
Oprócz zapewnienia dobrostanu zwierząt, certyfikat reguluje zasady pozyskiwania wełny. Dopuszcza się tylko humanitarny, zrównoważony i możliwie najmniej stresujący dla zwierząt proces pozyskiwania runa z żywych owiec.
Przy standardzie RWS zabroniony jest mulesing, o którym wspominamy poniżej.
Więcej informacji na: https://textileexchange.org/responsible-wool-standard/

Mulesing Free

Dla tych, którzy zwracają uwagę na dobrostan zwierząt, standard „Mulesing Free” zapewnia, że wełna używana w produkcji jest pochodzenia od hodowców praktykujących etyczne metody, eliminując konieczność bolesnej procedury mulesing.
Mulesing to proceder wycinania fałd skóry owcy z okolic pośladków, w których często zalęgają się larwy much. Niestety w wielu przypadkach zabieg ten odbywa się bez żadnych środków znieczulających. Proces ten stosuje się zapobiegawczo. W wyniku zabiegu w miejsce fałd powstaje gładka przestrzeń, która nie pozwala na zalęganie się much. Co prawda, jest to rozwiązanie stosowane w trosce o zdrowie i życie zwierząt, jednak owce hodowane w warunkach masowych są uprzedmiotowione i traktowane w sposób pełen okrucieństwa. Poza środkami przeciwbólowymi w trakcie zabiegu, rozwiązaniem mogłoby być całkowite zaprzestanie tych okrutnych praktyk i po prostu częstsze golenie tych okolic lub spryskiwanie ich środkiem owadobójczym. Niestety ze względu na koszty hodowcy często wybierają drogę na skróty.
Mulesing jest techniką hodowlaną, która została zapoczątkowana na terenie Australii w latach 30. XX wieku. Od 2018 roku na terenie Nowej Zelandii obowiązuje zakaz mulesingu, który jest tam rozliczany jako przestępstwo. Niestety na terenie Australii, która przoduje w produkcji wełny merino, wprowadzony jest tylko dobrowolny zakaz, który nie przekonuje większości hodowców. Świadomość konsumentów ma znaczny wpływ na popyt na produkty wełniane i miejsce pochodzenia surowca (surówki wełnianej). Obecnie wełna mulesing free pozyskiwana jest nie tylko z Nowej Zelandii, ale także z wielu państw Europy i Afryki Południowej.

Dla producentów dzianin i odzieży zimowej, ekologiczne przędze powoli stają się koniecznością. Konsumenci coraz częściej pytają o pochodzenie surowców i interesują się z czego wyprodukowane są ich ubrania i tekstylia. Przekłada się to na coraz większy udział ubrań ekologicznych, które nie tylko dobrze wyglądają i są wygodne, ale są produkowane w sposób zrównoważony i odpowiedzialny. Wybierając produkty wykonane z ekologicznych przędz, nie tylko dbamy o własny komfort, ale także angażujemy się w odpowiedzialną konsumpcję, kształtując przyszłość mody w zrównoważony sposób.

W naszej firmie produkujemy ekologiczne ubrania i tekstylia (czapki, szale, opaski, kocyki), a przędze na których działamy posiadają wymienione wyżej certyfikaty. Oczywiście nie wszystkie na raz, każda przędza dziewiarska ma swoją własną charakterystykę i pochodzenie. Zapraszam do kontaktu jeśli interesuje Cię produkcja wyrobów dziewiarskich w oparciu o zrównoważone surowce i przędze.


Mateusz Skwarka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *