Kocyki bawełniane i bambusowe dla dzieci

Producent kocykow bawelnianych dla dzieciKoce, pledy i kocyki dziecięce to kolejne ciekawe produkty, jakie możemy „udziać” na naszych maszynach dziewiarskich. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się szczególnie lekkie kocyki dla dzieci na sezon wiosenny i letni, ale robiliśmy też grube koce na jesień, a nawet pledy i koce w dużych wymiarach przykrywające całe łóżko. Zapraszam do lektury kolejnego postu, w którym przedstawię możliwości technologiczne oraz przędze, jakich używamy do produkcji kocyków.

 

Możliwości wzornicze (wzory kocyków bawełnianych)

Wzorniczo kocyki możemy podzielić na koce z grafikami (żakardowe lub intarsyjne) oraz kocyki ze wzorami strukturalnymi.

Kocyki i pledy z własnymi grafikami.

Jest to koc, który ma na sobie wydzierganą grafikę. Najlepsze efekty uzyskamy przy dwóch kolorach, ponieważ na odwrocie uzyskamy negatyw, obrazu frontowego. Żakard dwukolorowy jest właśnie najczęściej stosowaną metodą przy produkcji koców i pledów z własną grafiką.

Kocyk z własną grafiką i wzorem

Kocyk z grafiką dwukolorową

Zwiększenie liczby kolorów komplikuje sprawę, ponieważ dodatkowe kolory muszą być zaplatane na odwrocie i na tylnej części robi się swojego rodzaju bałagan i nieregularność w grafice. Wtedy kocyk ma jedną właściwą (prawą) stronę, a druga jest jakby robocza, bez wyraźnej i ładnej grafiki.

Żakard 4 kolorowy kocyk

Żakard 4 kolorowy front

Żakard 4 kolorowy spód

Żakard 4 kolorowy tył

W niektórych przypadkach problem ten można obejść zastosowaniem intarsji. W kocu intarsyjnym z jednej i drugiej strony widoczny jest ten sam kolor (nie ma zaplotu drugiego koloru na odwrocie). Niestety technika ta ma pewne ograniczenia i grafika musi zrobiona strikte pod wymagania intarsji i możliwości konkretnej maszyny dziewiarskiej.

Kocyki strukturalne

Struktury w dziewiarstwie uzyskuje się głównie poprzez kombinacje oczek lewych i prawych oraz transportu oczek na oczka sąsiednie. Najpopularniejsze ściegi to: francuz, ryż, warkocze, arany i ażurki. Najbardziej popularne w kocykach bawełnianych i bambusowych są regularne struktury powielane na powierzchni całego kocyka. Ale daną strukturę można stosować fragmentami, lub zrobić kocyk połączony z różnych struktur. Warto zwrócić uwagę, że różne grafiki i kształty (np. szachownice, elipsy i serduszka) możemy uzyskać nie tylko przez kombinację dwóch kolorów (żakard), ale również przez struktury. Na kocyku możemy zrobić serce wypełnione prawymi oczkami, a tłem powstanie z oczek lewych. Alternatywnie można zrobić sam obrys w kształcie serca poprzez układ ażurków. W najbardziej kreatywnych strukturach można uzyskać nawet kształty sowy lub pająka, co pokazują poniższe obrazki.

Kocyk z pająkiem

Źródło: Raverly

Kocyk z sową

Źródło: Pinterest

Możliwości w kocach bawełnianych jest naprawdę sporo. Wszystko zależy od wyobraźni projektanta i wiedzy z zakresu dziewiarstwa. Poniżej kilka przykładowych kocyków i narzut ze strukturami dziewiarskimi.

Kocyk bambusowy francuz

Kocyk ze ściegiem francuskim

Kocyk bawełniany ażurowy

Kocyk bawełniany ażurowy

Chusta narzuta z dzianą strukturą

Chusta ze strukturami, dziana grubym ściegiem

Uiglenie maszyny dziewiarskiej

Zarówno przy produkcji koców żakardowych i strukturalnych możemy wykorzystywać różne maszyny z odmienną wielkością igły dziewiarskiej. Wielkość igły determinuje nam wielkość pojedynczego oczka oraz gramaturę dzianiny. Większe oczko to większa gramatura, ale również mniejsza rozdzielczość przy kocykach z dzierganą grafiką (na tę samą powierzchnię przypada mniej oczek bo są one większe). Dokładniej o uigleniu maszyny dziewiarskiej pisałem już kiedyś w poście Uiglenie maszyny dziewiarskiej. Zachęcam do jego lektury, aby dobrze rozumieć prawidła dziewiarskie, wiedzieć, czym różni się podziałka 3″ od 10″ oraz jak to wpływa na możliwości wzornicze kocyków, pledów i innych wyrobów dziewiarskich.

Kocyki dla dzieci i niemowlaków produkujemy raczej na drobnych uigleniach, a zimowe koce i pledy na grubszych uigleniach tak, aby były ciepłe i miały dużą wyraźną strukturę. Poniżej porównanie koca z tą samą strukturą (aranem) ale z dwóch różnych maszyn: 3″ i 7″.

Koc dla dzieci wielkość oczka

Aran na różnych maszynach. Po lewej: uiglenie 3″, po prawej uiglenie 7″

Surowce (przędze) wykorzystywane do produkcji kocyków

Bawełna

Najpopularniejszym surowcem, z którego produkujemy kocyki dla dzieci to bawełna. Używamy bawełny od polskiego producenta, która posiada certyfikat Oeko-Tex. Jest to włókno w pełni naturalne, które bardzo dobrze się użytkuje. Kocyki bawełniane bez problemu można prać w pralce, a nawet suszyć w suszarce bębnowej. Dodatkową zaletą jest również duża dostępność kolorów.

Bambus

Drugim surowcem używanym do kocyków dziecięcych jest bambus. Również włókno roślinne, ale trochę lżejsze niż bawełna i z lekkim połyskiem. Kocyk bambusowy charakteryzuje się dobrymi właściwościami termoregulującymi, co jest szczególnie istotne w sezonach letnich przy dużych upałach (dziecko nie poci się pod takim kocykiem bambusowym, a temperatura będzie nawet 2-3 stopnie mniejsza niż temperatura otoczenia). Z tego względu dzianina bambusowa polecana jest do kocyków na lato.

Bambus i bawełna porównanie

Ten sam kolor, ale inne przędze. Po lewej bawełna, po prawej bambus (widać jego lekki połysk)

Zarówno kocyki bawełniane i bambusowe są bardzo delikatne w dotyku i przyjazne dla skóry dziecka. Certyfikat Oeko-Tex tylko potwierdza bezpieczeństwo obu materiałów. Warto pamiętać, że oba surowce są roślinne, więc również biodegradowalne i ekologiczne.

Inne przędze wykorzystywane do produkcji koców i pledów dzianych

Na specjalne zamówienie wykonujemy również kocyki z wełny merynosowej (merino wool), bawełny organicznej z certyfikatem GOTS lub przędz recyklingowanych. Pod tym linkiem znajduje się mój poprzedni post o właściwościach wełny merynosowej. Przędze te importujemy z najlepszych włoskich przędzalni i są to wyroby z wyższej półki cenowej, ale również jakościowej. Dla bardzo wymagających Klientów istnieje możliwość produkcji kocyków z alpaki lub kaszmiru. Przędze te wykorzystujemy w produkcji ekskluzywnych czapek, ale od strony technologicznej nic nie stoi na przeszkodzie żeby wykorzystać je do produkcji koców i pledów.

Producent kocyków dla dzieci, pledów i narzut bawełnianych

Zainteresowanych produkcją koców i stworzeniem własnych wzorów lub nawet całej kolekcji zapraszam do kontaktu z naszą firmą. Mamy przygotowane własne wzory, ale realizujemy również zamówienia według własnych projektów.


Mateusz Skwarka

  1. Witam, czy moze mi Pan podpowiedziec jakiego rodzaju uiglenie nadaje się do splotu ściegu francuskiego przy sznurku bawelnianym grubości 5mm lub więcej? Na co powinnam zwrocic uwage przy poszukiwaniach?Szukam maszyny ale swoją przygodę poza drutami chciałabym rozpocząć. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie

    • Mateusz Skwarka Says: 18 czerwca, 2020 at 8:14 pm

      5mm to dosyć duża grubość jak na przędzę (ale tak jak Pani wspomina to sznurek, więc pewnie jest dużo grubszy). Przy takiej grubej włóczce w zasadzie jedynym sensownym uigleniem jest E3 (3 igły na cal). Te grube ściegi z dużymi oczkami na naszych zdjęciach są właśnie z maszyny E3. Natomiast większość kocyków dziecięcych z bawełny i bambusa robimy na podziałce maszyny E7 (7 igieł na cal). Tylko nasza przędza jest dużo cieńsza i przystosowana do takich właśnie maszyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *