Czapki z wełny merynosowej (merino wool)

W jednym z moich pierwszych postów opisywałem najpopularniejsze przędze, z jakich produkujemy czapki. Tym razem chciałbym przybliżyć Wam bardziej ekskluzywną przędze, jaką jest wełna merynosowa (merino wool). Ten rodzaj wełny zalicza sie są do grupy przędz ekskluzywnych, a jej właściwości sprawiają, że wykorzystywana jest nie tylko w asortymencie z segmentu fashion, ale również sports wear.

Wełna merynosowa

Surówka z której wytwarza się przędze merino pochodzi z runa owiec merynosowych. Najliczniejsze pogłowie tych tego gatunki owiec występuje w Australii, ale hodowane są również w innych krajach.

Merino wool sheep champion

Baran z gatunku owcy merino. Na zdjęciu „champion” z bardzo bogatym runem.

 

Wełna merynosowa uważana jest jedną z najlepszych i najbardziej miękkich wełen na świecie (dzięki czemu wełna ta nie gryzie i nie drapie tak jak zwyczajna wełna). Wynika to z bardzo cienkiego włosa. Standardowe typy przędz merynosowych mają grubość włosa w przedziale 18,6 – 24,5 µm, a wersje extra fine lub ultra fine nawet 11,5-18,5 24.5 µm. Im mniejsza wartość µm (mikrometry) tym cieńszy włos, a tym samym bardziej miękki i miły w chwycie będzie ostateczny produkt.

Włókno wełny merynosowej

Porównanie struktury i grubości włosa ludzkiego, grubej wełny, wełny superfine i bawełny.

 

Oprócz miękkiego chwytu wełna merino posiada szereg innych zalet:

 • odprowadza wilgoć
 • wysoka ochrona przeciw UV
 • nie mechaci się i nie pillinguje
 • nie gniecie i nie deformuje się
 • nie uczula i nie elektryzuje włosów
 • termoregulacja: zimą grzeje, a latem chłodzi
 • pochłania nieprzyjemny zapach i posiada właściwości antybakteryjne
 • jest surowcem naturalnym, więc również biodegradowalnym i odnawialnym

Te czynniki sprawiają, że wełna merynosowa jest idealnie nie tylko do ubrań modnych, ale jest bardzo często wykorzystywana do produkcji ubrań sportowych (cienkich, ale o bardzo dobrych właściwościach termicznych i pochłaniających pot).

Słabe strony wełny merino

Pomimo wielu zalet do głowy przychodzą mi w zasadzie 2 wady wełny merino: wysoka cena i pielęgnacja.

Tak jak wspomniałem na samym początku przędza z wełny merynosowej jest zaliczana do przędz jakości premium. Jej cena jest kilkukrotnie wyższa od powszechnie stosowanych akrylu i bawełny, co z pewnością będzie miało odzwierciedlenie w wysokiej cenie produktu końcowego. Na szczęście wraz z postępem technologicznym nowoczesne maszyny dziewiarskie potrafią produkować dzianiny odpasowane, czyli takie które mają fabrycznie wyrobiony kształt. Redukuje to potrzebę krojenia i szycia do minimum dzięki czemu straty materiałowe są minimalne. W rezultacie zmniejszany zostaje odpad wynikający z cięcia, co ma duże znaczenie przy bardzo drogich przędzach (uzyskujemy ten sam kształt przy mniejszym zużyciu surowca). O technice odpasu napiszę jeszcze kiedyś oddzielny post.

Druga kwestia to pielęgnacja. Większość wełen merino ma zalecenia do ręcznego prania. Przy praniu w pralce mogą się sfilcować, dlatego powinny być prane ręcznie w letniej wodzie bez mocnego ściskania i wykręcania. Na szczęście z pomocą przychodzi wełna merino w wersji total easy care, czyli taka którą można prać w pralce. Jest ona specjalnie obrabiana w procesie produkcji i przędzenia, dzięki czemu może być prana w pralce. Oczywiście mam tu na myśli delikatny program prania, a najlepiej taki dedykowany do wełny. Cena takiej wełny jest trochę droższa, ale jest to idealne rozwiązanie, jeżeli chcemy mieć mniej wymagający (pod względem pielęgnacji) produkt.

Najpopularniejsze przędze merino wykorzystywane do produkcji czapek

W naszej firmie czapki produkujemy z 4 typów przędz włoskich wysokiej jakości, które zawierają wełnę merino w składzie:

 • wełna merino / akryl (50/50%)
 • 100% merino extra fine
 • 100% merino extra fine, total easy care (wełna którą można prać w pralce)
 • Rewoolife (50% merino, 50% poliester recyclingowany z butelek plastikowych). Jest to przędza ekologiczna, ale dokładnie ją opiszę w innym poście, w którym chcę poruszyć temat przędz ekologicznych, wyprodukowanych z materiałów po recyclingu.

Jeżeli szukasz dziewiarni, która produkuje ubrania z wełny merino to serdecznie zapraszam do kontaktu z nami. Mamy doświadczenie nie tylko w czapach z wełny merynosowej, ale również w szalikach, kominach i kocykach dziecięcych wykonanych z wełny merynosowej.


Mateusz Skwarka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *