Pompony do czapek – przegląd dostępnych rodzajów
Pompony to chyba najpopularniejszy dodatek do czapek. Mnie osobiście kojarzą się typowo z nakryciami głowy lub szalikami i w zasadzie ciężko je znaleźć w innych częściach ubioru. Z pozoru wydaje się, że to dosyć nieskomplikowana i często spotykana ozdoba czapki, jednak ich różnorodność jest bardzo duża.
Standardowe pompony z włóczki
Najczęściej wykonywane z włóczki akrylowej, ponieważ jest ona mało higroskopijna (nie pochłania wody) i utrzymuje kształt pompona nawet po deszczu (zobacz post o surowcach wykorzystywanych do czapek). Pompony można wykonać w różnej wielkości (najczęściej określa się średnicę pompona) i w różnych kolorach.
Pompony wielokolorowe
Pompony nie muszą być jednokolorowe. Można wyprodukować pompony jedno-, dwu- a nawet wielokolorowe. Najtrudniejsze, ale zarazem najbardziej oryginalne pompony to takie posiadające określoną strukturę kolorystyczną (np. panterkę). Pompony takie robione są ręcznie, przez co są droższe od tych robione półautomatycznie na maszynach.
Pompony z niedoprzędu
Pompon można wykonać również z grubszej włóczki – tak zwanego niedoprzędu akrylowego. Pompon taki ma grubszy włos. Niedoprzęd jest rzadziej wykorzystywany do czapek, ale staje się coraz popularniejszy ze względu na korzystny efekt końcowy.
Pompony futerkowe
Ciężko nie wspomnieć o pomponach futerkowych. Wykorzystywane są z reguły do bardziej eleganckich nakryć głowy. Podobnie jak w przypadku kurtek futrzanych mamy tutaj do czynienia z futrami naturalnymi oraz sztucznymi. Różnica jest oczywista: futra sztuczne są dużo tańsze, jednak gorzej zachowują się w trudnych warunkach (np. po deszczu). W przypadku pomponów z futer naturalnych – najpopularniejsze są te robione z jenota.
Pompony nietypowe
Tutaj do głowy przychodzą mi dwa rozwiązania: pompony z nitkami fluorescencyjnymi (wybrane włosy pompona świecą w ciemności) oraz pompony odpinane od czapki. Kto powiedział, że czapka musi mieć jeden pompon mocowany na stałe? Do czapki możemy dołączyć np. dwa pompony w różnych kolorach i można je dowolnie zmieniać, w zależności od preferencji. Czapkę taką możemy również nosić bez pompona. Jeśli zainteresował Cię temat odpinanych pomponów to zapraszam do indywidualnego kontaktu.
Na koniec dla zainteresowanych umieszczam poniżej krótkie wideo pokazujące jak produkujemy pompony na specjalnej maszynie (pomponiarce):
W kolejnym poście opiszę podobne zdobienia do pomponów: chwosty, warkocze i sznurki. Są one używane głównie w czapkach pilotkach (krój w stylu czapek peruwiańskich).