Szaliki dziane Elastic HDC (High Definition Circular)
Szaliki HDC to nowość na polskim rynku i ciekawa alternatywa dla tradycyjnych szalików z maszyn płaskich. Są produkowane na specjalnych maszynach, których konstrukcja umożliwia uzyskanie bardzo wyraźnych grafik oraz oddają czystość kolorów i idealną biel na szaliku.
Porównanie tradycyjnych szalików z szalikami Elastic HDC
Obecnie najpopularniejszym typem szalika na rynku, jest taki dziany na maszynie płaskiej. Z maszyny schodzi podłużna płachta dzianiny, która jest cięta i następnie zszywana w szal. Grafiki uzyskane są metodą żakardową: na prawej stronie powstaje właściwa grafika, a z tyłu nieużywane na froncie kolory są odpowiednio zaplatane.
Tak wygląda produkcja szalików tradycyjnych – tutaj z maszyny schodzą na raz 4 sztuki
W przypadku szalików HDC, są one produkowane na maszynie cylindrycznej, więc z maszyny schodzi rękaw dzianinowy. Na prawej stronie powstaje grafika właściwa, a wewnątrz rękawa nieużywane nitki są ucinane (podobnie jak w skarpetkach). Na całości rękawa wdziewana jest bardzo cienka przędza elastyczna (Elastil). Po prasowaniu powoduje one lekkie skurczenie się oczek, co skutkuje lepszą rozdzielczością grafik i ich wyższą wyrazistością.
Tak wygląda dzianina szalika HDC – rękaw bez szwa bocznego
Tak wygląda dzianina szalika HDC – rękaw bez szwa bocznego
Wady i zalety obu rozwiązań
- Szale tradycyjne wymagają długiego bocznego szwa, szalik HDC takiego nie posiada.
- Z racji na tylny zaplot nitek w tradycyjnym szalu koloru jasne (białe, żółte, różowe) nie są dostatecznie wyraźne, ponieważ od spodu przebijają inne kolory. W maszynie okrągłej nitki z tyłu są ucinane, więc kolor biały jest idealnie biały i nie posiada prześwitów z innych kolorów.
- Z racji na użyty Elastil, grafiki w jakości HDC są dużo wyraźniejsze (uzyskujemy wyższą rozdzielczość na tej samej powierzchni).
- Konstrukcja maszyny okrągłej umożliwia wykorzystanie aż 7 kolorów przędzy. W maszynach płaskich problemy zaczynają się przy użyciu 4 kolorów, a ograniczeniem maksymalnym jest 6 kolorów. Dodatkowo przy coraz większej ilości kolorów na maszynie płaskiej tracimy elastyczność dzianiny. Przy szalikach może nie ma to tak dużego znaczenia, ale przy czapkach, które zakładane są na głowę już tak.
- Maszyna okrągła ma stałą ilość igieł. Powoduje to, że szerokość szala jest ograniczona (do przedziału 19-21cm). Przy maszynach płaskich mamy dowolną możliwość dobrania szerokości szala. W obu technikach długość jest możliwa do regulacji.
Żakard z maszyny płaskiej – jasny róż nie kryje dostatecznie tła
Zalety szalików dzianych w jakości HDC (High Definition Circular) – podsumowanie:
- Lepsza rozdzielczość grafik niż na dzianinach z maszyn płaskich.
- Dokładniejsze krycie tła jasnymi kolorami np. białym i żółtym (inne kolory nie przebijają spod spodu).
- W przypadku szalików brak długiego bocznego szwa, w przypadku czapek brak tylnego szwa.
- Możliwość wykorzystania aż 7 kolorów bez utraty elastyczności wyrobu.
Idealna, wyraźna biel na szaliku HDC
Wysoka czytelność nawet drobnego tekstu, szalik HDC (High Definition Circular)
Czapka HDC: czytelny żakard, idealna biel i 7 kolorów (bez utraty elastyczności)
Z jakiej przędzy można zrobić szalik?
Maszyny dziewiarskie przystosowane są do pracy na różnych typach przędz. Ograniczeniem jest wyobraźnia projektanta i minima logistyczne u dostawców przędz. Najczęściej szaliki robi się z akrylu ze względu na dużą dostępność kolorów i niską cenę. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby szalik zrobić z bawełny, wełny tradycyjnej czy bardzo ekskluzywnej wełny merynosowej. W naszej firmie opracowaliśmy również technikę produkcji frędzli z dowolnych przędz. Dzięki temu przy produkcji szala z wełny merino można idealnie dobrać kolory frędzli, ponieważ robione są z tej samej przędzy, co bazowy szal. A wszystko to możliwe przy dosyć niskich nakładach (100 szt).
Frędzle dwukolorowe dobrane do kolorów bazowych szala
Frędzle bawełniane (ten sam kolor i skład surowcowy co w bazowym szaliku)
Producent szalików Elastic HDC
Szukasz producent szalików? Dobrze trafiłeś: nasza firma zajmuje się produkcją szalików i czapek. Posiadamy maszyny płaskie i cylindryczne. Do produkcji wykorzystujemy nie tylko akryl 100%, ale również bawełnę 100%, wełnę merino (w jakości Extra Fine) oraz przędze ekologiczne (np. poliester po recyclingu plastikowych butelek). Realizujemy nakładu od 100 szt. Skontaktuj się z nami!