Naszywki skórzane do ubrań

Metki skórzane do ubrań

W tym poście piszę o bardzo popularnych ostatnio naszywkach i metkach skórzanych do odzieży. Przedstawię dostępne rodzaje, kolory naszywek skórzanych oraz opiszę, czym różni się naszywka tłoczona od grawerowanej laserowo i dlaczego moim zdaniem ta druga jest bardziej użyteczna we współczesnych realiach.

Skórki tłoczone czy wypalane laserowo – porównanie

Emblematy skórzane można wykonać dwoma metodami:

  • tłoczenie
  • wypalanie laserowe

W przypadku tłoczenia potrzebna jest matryca (rodzaj stempla) za pomocą, którego wytłoczymy nasze logo oraz wytniemy odpowiedni kształt. W przypadku wypalania laserowego importujemy projekt cyfrowy do lasera, a ten najpierw graweruje logotyp, a następnie większą mocą wycina pożądany kształt. Jakość grafik i wrażenia estetyczne to według mnie kwestia gustu i zamysłu projektanta. Skórka stemplowana ma swój charakterystyczny efekt wytłoczenia, ale nowoczesne lasery bardzo dokładnie wypalają grafiki, a za pomocą prędkości i mocy samego lasera możemy regulować głębokość wypalenia, a nawet jego odcień. Laser jest również bardzo precyzyjny i świetnie radzi sobie z drobnymi literami, które mogą być nieosiągalne w przypadku tłoczenia.

Szczegółowe metki skórzane
Przykłady skórek z bardzo drobnymi czcionkami i detalami (wszystkie wypalane laserowo)

Natomiast według mnie decydującym argumentem na korzyść naszywek wypalanych laserowo jest ich korzystna cena i niski nakład minimalny. Wynika to bezpośrednio z braku potrzeby zamawiania drogiej matrycy. Potrafi ona kosztować kilkaset złotych, więc przy takim koszcie początkowym nakładu rzędu 100 szt. są nieopłacalne. Przykładowo: jeśli matryca kosztuje 200 pln to przy 100 szt. jest to koszt 2pln na jedną skórkę żeby w ogóle pokryć koszty samej matrycy! A musimy jeszcze do tego doliczyć koszty materiału, robocizny no i oczywiście marże producenta. W przypadku skórek wypalanych laserowo ponosimy tylko koszta jednostkowe za skórkę (nie interesują nas koszty matryc i projektu). Dla porównania przeciętne ceny standardowych skórek wypalanych laserowo są z reguły dużo niższe niż 2 pln za sztukę. Oczywiście przy bardzo dużych nakładach koszt matrycy zwróci się szybciej i nie będzie tak odczuwalny. Ale w dzisiejszych czasach, przy bardzo dynamicznych trendach, ciężko złożyć zamówienie na kilka tysięcy takich samych skórek. Co sezon każdy chce czegoś nowego 🙂 W przypadku skórek grawerowanych laserem potrzebny nam tylko nowy (lub zmodyfikowany) projekt cyfrowy. Z tego wynika właśnie większa uniwersalność naszywek wypalanych laserowo: możemy zamówić dowolny wzór i kształt już przy nakładzie 100szt.

Dobór materiału do naszywki skórzanej

W większości przypadków wybrany materiał determinuje nam trzy aspekty: kolor tła (skórki), kolor wypalenia (kontrast) oraz grubość. Czasem dany typ materiału dostępny jest w różnych kolorach, ale grubość pozostaje z reguły ta sama. Przykładowo skóra mielona jest raczej cieńsza od materiałów nubukowych. W niektórych przypadkach grubość materiału ma duże znaczenie (ze względu na metodę naszywania czy materiał, do którego będziemy doszywać naszą skórkę). Warto więc uwzględnić ten aspekt przy składaniu zamówienia. Kolor samego materiału jest najczęściej powiązany kontrastem wypalenia. Wynika to z faktu, że laser grawerując przebija się przez warstwę zewnętrzną i dociera do warstwy wewnętrznej lub podbitki, która często jest w innym kolorze. Kilka przykładów różnych kolorów i ich wypaleń poniżej:

Skorki do ubrań - kolorystyka

Warto również pamiętać, że w przypadku produkcji naszywek skórzanych na laserze wykorzystuje się ekoskóry (skóra mielona, poliuretany) a nie skórę naturalną. Wynika to z faktu, że skóra naturalna jest dużo twardsza i wypalenie nie wgląda tak dobrze jak na materiałach syntetycznych. Jeśli nasza wszywka musi być koniecznie ze skóry naturalnej to pozostaje nam tłoczenie, które daje lepsze efekty na materiale naturalnym.

Kształty skórek do odzieży

Najczęściej spotykane naszywki skórzane są w kształcie kwadratu, prostokąta, kółka lub elipsy. Oczywiście za pomocą lasera możemy wypalić dowolny kształt – wystarczy go tylko wyszczególnić w projekcie. W praktyce bardzo skomplikowane kształty (np. gwiazda lub piorun) mogą okazać się problematyczne w szyciu, co na pewno wpłynie na cenę jej naszycia w szwalni, a w ekstremalnych przypadkach może okazać się, że estetyczne jej naszycie jest bardzo utrudnione.
Zdarza się też, że naszywki muszą być mocowane ręcznie (np. przy wyrobach dzierganych ręcznie na drutach lub szydełku). Wtedy można dodatkowo wypalić otwory mocujące, przez które wykonawca przewlecze nitki i w ten sposób zamocuje metkę skórzaną do produktu. Poniżej przykład takiej skórki (z czterema dziurkami w rogach):

Naszywka skórzana z dziurkami

Naszywka skórzana z dziurkami

 

Producent naszywek skórzanych

Jeśli szukasz dostawcy naszywek skórzanych to dobrze trafiłeś 🙂 W naszej firmie bardzo często stosujemy skórki do czapek, w związku z czym posiadamy własny laser, na którym wypalamy skórki do ubrań.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej szczegółów i otrzymać wycenę. Wykonujemy zlecenia od 100 szt. na najlepszych materiałach włoskich. Poniżej kilka naszych przykładowych realizacji:

 


Mateusz Skwarka

  1. Proszę o podanie maila celem wyceny naszywek.

    Pozdrawiam
    Joanna Borowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *