Kształty i kroje czapek

czapka szablonPo omówieniu surowców i maszyn wykorzystywanych do produkcji czapek pora zająć się kształtami i krojami, jakie mogą mieć czapki dziewiarskie. Tak jak wcześniej wspominałem z maszyn płaskich uzyskujemy materiał dzianinowy w kształcie prostokąta, który następnie zszywany jest, aby uzyskać konkretny już model czapki. Dzisiaj chciałem przedstawić najpopularniejsze kroje czapek.

Czapka ściągana

Najbardziej podstawowy typ czapki. Ma ona szew z tyłu, ale góra czapki jest bezszwowa. Łączenie w górnej czapki odbywa się poprzez ściągnięcie szpagatu. Ten krój z reguły dobrze przylega do głowy (chyba że zrobi się ją lekko dłuższą to można wtedy zrobić wersję „opadającą” do tyłu). Czapkę taką szybciej się szyje, więc jeśli potrzeba zrobić dużą ilość czapek w krótkim terminie jest to krój jak najbardziej zalecany. Dodatkową jej zaletą jest to, że nie koliduje ona ze wzorem. Jeśli cała czapka jest w jakiś wzór (np. kratownica, kropki, romby) to ściągnięcie nie koliduje nam z grafiką i nie deformuje jej. W przypadku ściągnięcia czapka ma delikatne fałdy, ale nie deformują one wzoru.


Czapka szyta na 5 lub 6

Czapka ta ma 5 lub 6 szwów na górze. Bardzo dobrze przylega ona do głowy. Należy jednak uważać na wzory, które umieszczamy na czapce. Gdy mamy jakąś grafikę lub paski to najlepiej jeśli są one poniżej szwów. W przeciwnym razie szwy przetną lub zdeformują nam wzór. Podobnie jak w czapce ściąganej – jeśli zrobimy ją dłuższą to zamiast formy dobrze przylegającej do głowy mamy wersję która jest „opadającą” do tyłu.

 

 


Czapka szyta na 4 (beanie)

Zwana popularnie beanie. Ma ona 4 szwy na górze jednak przedni i tylni są lekko krótsze. Powoduje to, że czapka po założeniu nie przylega dokładnie do głowy, ale ma efekt odstającego półksiężyca. Nie jest to oczywiście wada tego kroju, ale efekty uzyskany specjalnie. Jest to bardzo popularny na rynku krój, szczególnie w czapkach młodzieżowych (hip-hop i streetwear).

 


Czapki z pomponem i wywinięciem

Czapki mogą posiadać wywinięcie na czole lub kończyć się bez niego. Każdy z powyższych typów jest robiony na dwa sposoby – w zależności od projektu i potrzeb Klienta. Na wywinięciu najczęściej aplikuje się branding w formie naszywki albo haftu. Dodatkowo niektórzy „ukrywają” pod wywinięciem jakiś napis, co powoduje, że czapkę można nosić w formie z wywinięciem jak i bez (wtedy czapka jest dłuższa, a to co był ukryte pod wywinięciem jest widoczne na zewnątrz).

 


Kolejny dodatek to pompony. Najczęściej spotykaną formą jest czapka wywinięta, szyta na 6 z pomponem. Czapka taka dobrze przylega do głowy, co powoduje, że pompon jest centralnie na górze głowy i nie odstaje. Podobny zabieg można robić w czapce ściąganej lub szytej na 5. W czapkach szytych na 4y raczej nie dodaje się pomponów, nie mniej jednak realizowaliśmy kilka projektów z takim rozwiązaniem – wszystko zależy od tego jakie potrzeby ma Klient 🙂

 

Czapki pilotki/uszatki

Bardzo popularny fason czapki dla każdej grupy wiekowej. Dla dorosłych i młodzieży podszyty najczęściej polarem, dla małych dzieci zrobiony z podwójnej dzianiny. Na uszach często doszywane są naszywki lub herby. Czapki mogą być różnie wykończone: z pomponami, trokami lub chwostami. Z reguły mają 3 sztuki pomponów – 1 na górę + 2 na uszy, chociaż niektórzy Klienci zamawiają wzory tylko z pomponem na górze.

 

 

Powyższe fasony czapek są najpopularniejsze. Oczywiście wyprodukować można nieco bardziej skomplikowane kroje np. „odpasy”, czapki dwustronne, kominiarki dzianinowe, zimowe czapki z daszkiem lub czapka z rogami. O nietypowych krojach napiszę w przyszłości.


Mateusz Skwarka

 1. […] Na naszym blogu ukazał się nowy post. Tym razem co nieco o najpopularniejszych formach i kształtach czapek jakie produkujemy: http://produkcjaodziezy.pl/blog/ksztalty-wzory-i-kroje-czapek/ […]

 2. Hej, wiesz może czy są jacyś Polscy producenci czapek, ale typu baseball cap, fullcap, 5panel czy snapback? Z tego co do tej pory znalazłem to tego typu produkty oferują firmy zajmujące się produkcją odzieży reklamowej i wątpię żeby mieli produkty dobrej jakości.
  Pozdrawiam
  Dawid

  • Mateusz Skwarka Says: 21 lipca, 2015 at 7:43 am

   Hej, dzięki za komentarz. Tak znam parę firm 🙂 Odpisałem prywatnie na Twojego maila.

   • Witam. Czytam sobie wlasnie twoje komentarze. Poszukuje firmy lub firm zajmujacuch sie produkcja czapek tzn beanie ( akryl ) jak tez bassbla. Sprzedajemy duzy tych czapek. Jak to nie problem moge prosic o dane firm w polsce z chin ie chce kupowac.
    Dziekuje i czekam na odpoiwiedz.

    • Mateusz Skwarka Says: 9 grudnia, 2015 at 10:59 am

     Dziękuję za komentarz. Wszystkie szczegóły dotyczące producentów czapek beanie i czapek z daszkiem wysłałem na maila.

   • Rownież poproszę o namiary na szwalnie.

 3. Bardzo ciekawe opisy.
  Właśnie jestem w trakcie tworzenia marki odzieżowej i
  również poszukuje polskiego producenta czapek fullcap i snapback.
  Byłbym bardzo wdzięczny za informacje odnośnie firm zajmujących się
  produkcją, dystrybucją tego rodzaju asortymentu.
  Pozdrawiam
  Grzesiek

 4. Cześć,

  Poszukuję szwalni produkujących bardzo dobrej jakości czapki snapback, 5-panelówki i trucker caps. Chciałbym porównać ceny i oferty kilku szwalni a sam dysponuję kontaktem tylko do jednej, która spełnia moje wymagania. Będę wdzięczny za wszelką pomoc. Pozdrawiam!

 5. Witam również proszę o namiary firmy szyjącej czapki z daszkiem full ap irp.Pozdrawiam.l

 6. Ten blog spadł mi z nieba. Widzę że dysponujesz kontaktami do szwalni zajmujących się produkcją czapek z daszkiem, bardzo prosiła bym o podanie kontaktów na maila. Będę bardzo wdzięczna!!

 7. Witam, poproszę o namiary na producentów czapek różnego typu.

 8. Bogdan Nowowiejski Says: 5 kwietnia, 2017 at 9:01 am

  Również poproszę namiar na szwalnie 😉

 9. Witam,
  Również poszukuję polskiego producenta czapek typu baseball cap, fullcap, 5panel czy snapback?
  Pozdrawiam
  Monika

 10. Hej, poszukuję Polskich producentów czapek typu baseball cap, fullcap czy snapback? z góry dziękuje za pomoc
  Pozdrawiam
  Patrycja

 11. Witam,ciesze sie, ze trafilam na ta strone!! Czy moglabym rowniez prosic o namiary na polskie szwalnie, zajmujace sie szyciem czapek z daszkiem! Pozdrawiam, good job 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *